Doprava a vrácení zdarmaVíce
Přihlásit se k odběru newsletteru

Odpovědné řízení

Společnost New Balance vyrábí globální značky, které sportovci hrdě nosí, personál s pýchou tvoří a komunity vítají ve svých řadách.

Produkt

Příběh značky New Balance má kořeny v inovaci produktů založené na konceptu rovnováhy a kuří nožky. V současné době se snažíme měnit a vylepšovat zavedené konvence v oblasti udržitelnosti materiálů a designu, obsahu chemikálií ve výrobcích a obalech.

Norma Zelený list společnosti New Balance
Standard Zelený list společnosti New Balance označuje použití ekologicky výhodných materiálů ve všech našich obuvních a oděvních výrobcích. U oděvů, které splňují normu Zelený list společnosti New Balance, pochází nejméně 50 % materiálů v oděvu z ekologických zdrojů. U obuvi, která splňuje normu Zelený list společnosti New Balance, pochází alespoň 50 % materiálů ve svršku z ekologických zdrojů a alespoň jeden materiál vložky/podrážky využívá přibližně 3 % biologického nebo 5 % recyklovaného materiálu. Materiál označujeme jako ekologický na základě jeho fyzikálních vlastností (například recyklovaný polyester) nebo na základě udržitelnějších postupů při jeho získávání (například Lepší bavlna, Better Cotton).

Přesné údaje o tom, jak výrobek splňuje normu Zelený list, lze nalézt na štítku pro péči o oděv, na visačce na obuvi nebo oděvu nebo v seznamu výrobků na stránkách newbalance.cz

POUŽÍVÁNÍ MATERIÁLŮ ŠETRNĚJŠÍCH K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ

Výběr vláken a materiálů šetrnějších pro životní prostředí je jedním z nejlepších a nejbezprostřednějších způsobů, jak můžeme snížit environmentální dopad naší činnosti. Zaměřujeme se na záměnu našich tří nejpoužívanějších materiálů - polyesteru, kůže a bavlny - za ekologicky šetrnější varianty. Naším cílem je, aby do roku 2025 veškerá bavlna a kůže pocházely z ekologicky šetrných zdrojů a 50 % polyesteru bylo recyklováno.

Jsme teprve na začátku a uvědomujeme si, že jen tohle samo nestačí. Udržitelné materiály se neustále vyvíjejí a my stále nacházíme nové odpovědi a děláme nová, lepší rozhodnutí. Zajímá nás váš názor. Pošlete nám prosím své připomínky a řekněte nám, co byste ještě chtěli nebo co od nás jako od odpovědné značky očekáváte.

Recyklovaný polyester
Polyester je naše nejpoužívanější vlákno a je to neuvěřitelně pružný a přizpůsobivý materiál. Polyester se však vyrábí z fosilních paliv a jeho zpracování na materiály použitelné pro výrobu obuvi a oděvů je náročné. Recyklovaný polyester se vyrábí recyklací plastového odpadu na nová vlákna a příze. Používání recyklovaného polyesteru snižuje naši závislost na nových fosilních palivech, vyžaduje méně energie a vody a transformuje na nové výrobky plastový odpad, který by jinak po dlouhá léta znečišťoval naši půdu, vodu a ovzduší. Tento přístup zcela nevyřeší naši závislost na polyesteru, ale je prvním krokem k tomu, abychom se vydali správnou cestou. Tento přechod urychlujeme tím, že se zaměřujeme na polyesterové materiály, které používáme nejčastěji - některé z nich jsou pro vás zřetelně viditelné, jiné tvoří vnitřní obložení a další vnitřní součásti našich výrobků.

Organická bavlna
Bavlna patří mezi tři nejpoužívanější textilie - jedná se o přírodní vlákno, které se používá již tisíce let. Pěstování bavlny však vyžaduje velké množství vody a chemikálií. Organická bavlna se pěstuje a zpracovává podle norem, které zamezují používání perzistentních toxických chemikálií a udržují zdraví místní půdy a biologickou rozmanitost. To je lepší jak pro přírodu, tak pro zemědělství. Preferujeme organickou bavlnu a nadále vyhodnocujeme i další možnosti. Veškerá v současnosti používaná organická bavlna je certifikována podle Globální normy pro organický textil, Global Organic Textile Standards (GOTS).

Ekologická kůže
Kůže může nabídnout jedinečné řemeslné zpracování, pohodlí, kvalitu, střih a trvanlivost, ale výroba přírodní kůže může mít v celém dodavatelském řetězci od farmy až po koželužnu významný dopad na životní prostředí. Ekologicky přátelštější kůži definujeme dvěma způsoby: kůže pocházející z koželužen s označením LWG Gold nebo kůže bez chromu. Naším cílem je, aby do roku 2025 100 % naší kůže splňovalo alespoň jedno z těchto dvou kritérií. Zkoumáme také různé alternativy kůže a vytváříme jejich prototypy.

LWG Gold: Pracovní skupina pro výrobu kůží Leather Working Group (LWG) provádí audity a certifikuje koželužny na základě jejich schopnosti prokázat správné environmentální postupy ve všech aspektech výroby kůží. V současné době odebíráme kůže především z koželužen s certifikátem Silver (stříbrný) a Gold (zlatý), a kůže ze „zlatých“ koželužen považujeme za prioritu. Další informace o proacovní skupině pro výrobu kůží Leather Working Group jsou k dispozici na adrese www.leatherworkinggroup.com.

Kůže bez chromu: Většina kůží je činěna chemickou látkou zvanou Chrom III, která může podléhat změnám a při likvidaci se může stát škodlivou pro lidi i životní prostředí. Při činění bezchromových usní se používají jiné chemické látky, čímž se chrom vylučuje z výrobního procesu.

TENCELtm
Lyocel je vlákno vyráběné z dřevní buničiny, které nabízí alternativu k bavlně. TENCELtm od společnosti Lenzing je lyocelové vlákno, které se získává z dřevní buničiny z udržitelných zdrojů a vyrábí se v uzavřeném procesu, což znamená, že se recykluje voda a opakovaně se používají netoxická rozpouštědla. Ve srovnání s bavlnou spotřebuje TENCEL při výrobě méně energie a vody než výroba bavlny a nevyžaduje používání pesticidů a insekticidů.

Kromě těchto kritérií splňují všechny naše kůže také naše širší zásady týkající se živočišných materiálů, které definují požadavky na získávání živočišných materiálů a zajišťují ochranu dobrých životních podmínek zvířat a nepoužívání exotických kůží v našich výrobcích. Naše zásady týkající se živočišných materiálů naleznete v naší příručce Zakázané látky.

Materiálové přebytky
Jedním ze způsobů, jak být udržitelnější, je používat již existující přebytečné materiály. Přebytečný materiál se týká starých nepoužitých materiálů, které zbyly z výroby - například pokud jsme jich objednali příliš mnoho nebo jsme špatně zvolili barvu. Vznik přebytečných materiálů může způsobit mnoho věcí. Snažíme se omezit tvorbu přebytečných materiálů a zároveň hledáme způsoby, jak využít přebytečný materiál, který máme k dispozici.

Preferované podešve
Většina našich podrážek je vyrobena z materiálu EVA nebo z gumy. Pěna EVA poskytuje bezkonkurenční odpružení, ale hlavní složka tohoto materiálu pochází z ropy. Podrážky z přírodního a syntetického kaučuku poskytují odolnost a trakci, ale přírodní kaučuk je spojován s odlesňováním a syntetický kaučuk se získává z ropy.

EVA: V našich směsích EVA provádíme malé změny, které mají velký vliv. Vybrali jsme naše nejpoužívanější směsi EVA a počínaje obuví uvedenou na trh v roce 2022 nahradíme přibližně 3 % každého složení pěnovou směsí na bázi cukrové třtiny. Cukrová třtina je obnovitelný zdroj a pomůže nám snížit závislost na ropě. Získáváme pouze cukrovou třtinu, která nepatří mezi místní zdroje potravin. Uplatněním této zdánlivě malé změny v našich nejpoužívanějších směsích EVA provádíme obrovskou změnu na úrovni celé značky. Na jaře 2022 jsme tyto nové směsi použili u více než 20 % našich obuvních výrobků.

Kaučuk: U mnoha našich nejpoužívanějších materiálů podrážek začínáme od roku 2022, kdy budou boty uvedeny na trh, přidávat do našich pryžových složení přibližně 5 % znovu zpracovaného pryžového odpadu. Tato malá změna pomáhá snížit množství odpadu a omezit naši závislost na primárních zdrojích. Na jaře 2022 jsme tyto nové směsi použili u více než 14% našich obuvních výrobků prro novou sezónu.

SPOLUPRÁCE V RÁMCI ODVĚTVÍ

Společnost New Balance je hrdá na to, že může spolupracovat s předními organizacemi v oděvním a obuvnickém průmyslu na rozvoji udržitelnosti výrobků a preferovaných materiálů. Tyto vztahy nám pomáhají využívat společné nástroje, otevírají cesty k důležitému výzkumu a poskytují příležitosti ke spolupráci na řešeních, která mohou pomoci zlepšit podmínky v celém odvětví. Jsme aktivním členem těchto organizací:

  • Textilní výměna, Textile Exchange (TE)
  • Asociace výrobců outdoorového oblečení a obuvi, Outdoor Industry Association (OIA)
  • Pracovní skupina pro výrobu kůže, Leather Working Group (LWG)

Spolupracujeme také s našimi dodavateli na vývoji nových inovativních materiálů a hledání nových způsobů využití výrobního odpadu. Mnoho našich dodavatelů materiálů již vytvořilo uzavřené výrobní systémy alespoň v části svého výrobního procesu. Více než polovina našich strategických dodavatelů obuvi a oděvů uvedla, že alespoň část výrobního odpadu znovu zařazuje do výroby nových materiálů, a to buď ve svých vlastních závodech, nebo v blízkém okolí. Téměř 20 % respondentů uvádí, že většinu nebo veškerý výrobní odpad znovu používají. A téměř 40 % nabízí program zpětného odběru, který uzavírá okruh mezi dodavateli primárních a recyklovaných surovin.

DLOUHODOBOST

Současné vzorce spotřeby nejsou v rovnováze s potřebami planety a jejích obyvatel. Usilujeme mnoha způsoby o to, abychom tento cyklus zvrátili a zabránili tomu, aby se naše boty a oblečení dostávaly na skládky. To zahrnuje výrobu výrobků, které vydrží déle, zavádění způsobů, jak prodloužit jejich používání, a jejich opětovné použití, když je vyhodíte.

Péče: Prvním krokem je správná péče o boty, aby vám déle vydržely a nosily vás stovky kilometrů. Zde najdete několik tipů na čištění. Společnost New Balance se také spojila s firmou SneakersER a obě společně založily prádelnu sportovní obuvi v naší prodejně na Oxford Street v Londýně.

Opravy: V Japonsku nabízí společnost New Balance službu opravy obuvi, která se zaměřuje na běžné opravy, jako jsou podrážky a podšívky. Tuto službu nabízíme v Japonsku pro všechny námi vyráběné modely a ročně opravíme přibližně 3 500-4 000 párů bot.

Odkup: Mnoho prodejen New Balance přijímá od našich zákazníků zpět mírně obnošenou obuv a toto použitelné zboží daruje místním charitativním organizacím Soles4Souls. V USA jsou tyto programy zavedeny přibližně ve dvou třetinách našich franšízových prodejen.

Díky těmto programům se neustále učíme a připravujeme několik nových zajímavých plánů, takže se od nás dočkáte ještě větších věcí!

Program společnosti New Balance nazvaný Zakázané látky byl vytvořen tak, aby chránil životní prostředí, ve kterém vyrábíme naše produkty, zdraví pracovníků v našich výrobních závodech, zdraví našich spotřebitelů a integritu naší značky. Vztahuje se na veškerou obuv, oblečení, doplňky a vybavení, které New Balance vyrábí (ve vlastních továrnách i ve smluvních továrnách), a také na všechny výrobky vyráběné držiteli naší licence.

NÁŠ PROGRAM ZAHRNUJE ČTYŘI ZÁKLADNÍ PRVKY

  • Příručku zakázaných látek a audity
  • Školení o chemickém složení výrobků
  • Certifikaci RSL (Seznam zakázaných látek)
  • Produktovou bezpečnost

Žádná obuv New Balance neobsahuje polyvinylchlorid (PVC) a zakazujeme přítomnost a/nebo používání toluenu v surovinách nebo při výrobě. Podporujeme také dodavatele, aby nám aktivně dodávali bezpečnější alternativní materiály a chemikálie a zaváděli programy neustálého zlepšování chemické bezpečnosti.

Jádrem našeho programu je Příručka New Balance o zakázaných látkách (RSM) která umožňuje našim dodavatelům volit bezpečnější a udržitelnější chemické složení surovin. RSM zakazuje některé chemické látky, stanovuje limity pro jiné a specifikuje požadavky na testování a metody, které musí naši dodavatelé používat, aby prokázali, že požadavky společnosti New Balance splňují. Příručku RSM každoročně aktualizujeme, abychom zajistili, že materiály a metody používané při výrobě budou trvale splňovat nejpřísnější celosvětové požadavky. (Zde naleznetePřehled změn v příručce RSM.) Příručka zahrnuje více než 380 chemických látek a řídí se právními předpisy USA, Evropy, Japonska, Číny a dalších zemí spolu s kalifornskou Propozicí 65.

Příručka RSM je také nedílnou součástí našich dodavatelských smluv. Továrny a dodavatelé jsou rovněž povinni podepsat písemné potvrzení o tom, že se s příručkou RSM seznámili, a vést seznam chemických informací (CIL), v němž jsou uvedeny chemické látky používané v jejich závodech. Dodavatelé musí rovněž předkládat výrobky k pravidelnému testování prováděnému nezávislými laboratořemi. Náš tým pro chemické složení výrobků také každoročně provádí audity ve vybraných továrnách na výrobu obuvi a u subdodavatelů, aby byl zajištěn soulad používání chemických látek s požadavky příručky RSM.

Pokud se zjistí, že výrobky obsahují zakázanou látku, tým pro chemické složení výrobků pomůže dodavateli určit a odstranit hlavní příčiny porušení těchto požadavků na využívání chemikálií. Než může být výrobek uveden na trh, musí být provedeny potřebné změny nebo výměny surovin.

Projekt ZDHC a seznam látek zakázaných ve výrobě

V dubnu 2013 se společnost New Balance připojila k iniciativěProgram nulového vypouštění nebezpečných chemických látek (ZDHC - Zero Discharge of Hazardous Chemicals) – jedná se o iniciativu koalice velkých výrobců známých oděvních a obuvních značek a maloobchodních prodejců, kteří se zavázali dovést svoje odvětví k nulovému vypouštění nejnebezpečnějších chemikálií, které jsou v odvětví používány. Iniciativa ZDHC předložila plán, který ukazuje společné úsilí organizace a to, jak členové ZDHC hodlají vést oděvní a obuvnický průmysl k lepšímu nakládání s chemickými látkami.

Společnost New Balance sehrála hlavní úlohu při vývoji Seznamu látek zakázaných ve výrobě sestavovaného iniciativou ZDHC (ZDHC MRSL) a zásad jeho dodržování. Zatímco seznam zakázaných látek společnosti New Balance je specificky zaměřen na pro chemické látky, které jsou přítomny v konečném výrobku, seznam ZDHC MRSL se zabývá širším souborem chemických látek, které se mohou vyskytovat také ve výrobním prostředí. ZDHC MRSL je seznam chemických látek, které je zakázáno záměrně používat v zařízeních, která zpracovávají textilní materiály a součásti oděvů a obuvi. ZDHC MRSL stanovuje přijatelné limity koncentrace pro látky v chemických přípravcích používaných ve výrobních zařízeních. Tyto limity mají vyloučit možnost úmyslného použití uvedených látek. Záměrem ZDHC MRSL je řídit dodávky chemických látek dodavatelům a odstranit nebezpečné látky z výrobního procesu.

ŠKOLENÍ O CHEMICKÉM SLOŽENÍ VÝROBKŮ

Tým pro chemické složení výrobků zahrnuje techniky materiálů z Číny, Vietnamu a Indonésie. Tento tým pracuje na zlepšení řízení chemické bezpečnosti a bezpečnosti výrobků u klíčových dodavatelů obuvi a oděvů v Asii. V koordinaci s týmem Global Compliance pořádají školení pro dodavatele prvního stupně na témata týkající se zakázaných látek New Balance a osvědčených postupů v oblasti řízení chemických látek. Dosavadní školení a semináře zahrnovaly přehled globálních předpisů pro obuv, trendy ve stahování obuvi z trhu, přehled bezpečnostních norem pro dětskou obuv a postupů testování a význam zavedení interních kontrolních opatření pro snížení nebo vyloučení zakázaných látek ve výrobcích a snížení expozice pracovníků.

Dodavatelům se také doporučuje, aby se účastnili online školení, aby plně porozuměli svým povinnostem souvisejícím s požadavky společnosti New Balance na zakázané látky.

Certifikace dodavatelů

Ve snaze posílit vztahy s dodavateli, pokud jde o nakládání s chemickými látkami a dodržování zákazu určitých látek, zavedla společnost New Balance certifikační program RSL (Seznam zakázaných látek, Restricted Substance List). Dodavatelé s certifikátem RSL využívají účinné interní systémy řízení chemických látek, jejichž cílem je předcházet problémům s materiály obsahujícími zakázané látky uvedené v seznamu RSL. Kategorie certifikace dodavatelů zahrnují Gold (zlatý), Silver (stříbrný) a Bronze (bronzový) certifikát. Dodavatele auditujeme na základě stanovených kritérií, mezi něž patří závazek vrchního vedení společnosti, dokumentace zásad a postupů týkajících se dodržování RSL, řízení chemických látek a rizik, řízení surovin a kontroly výrobních procesů, vícenásobné kontroly dodavatelského řetězce a plány nápravných opatření a zlepšení výkonnosti.

Produktová bezpečnost

Společnost New Balance se zavazuje zajistit, aby naše výrobky byly bezpečné a v souladu s mezinárodními zákony a předpisy. Společnost New Balance se řídí podrobným programem pro ověřování shody výrobků s bezpečnostními normami. Dodavatelé musí předkládat výrobky k laboratornímu testování nezávislou externí laboratoří a absolvovat pravidelná školení, aby bylo zajištěno trvalé povědomí o platných požadavcích na bezpečnost výrobků a jejich dodržování.

Program produktové bezpečnosti společnosti New Balance zahrnuje dodržování amerického zákona o zlepšení bezpečnosti spotřebitelských výrobků (CPSIA), který vyžaduje, aby výrobci pomocí akreditovaných zkušeben třetích stran potvrdili, že jejich výrobky splňují platná bezpečnostní pravidla, zákazy nebo normy. Certifikát shody nalezenete na adrese www.NBCPSIA.com.

Primární obal obuvi New Balance se skládá z jednodílné bezešvé krabice na obuv, která obsahuje odklápěcí víko a základnu. Obal uvnitř krabice se skládá z balicího papíru, který se používá k oddělení a ochraně obuvi, a také z vycpávkového papíru, který se používá k ochraně špičky obuvi a zachování kvality výrobku.

Naše krabice na boty jsou vyrobeny ze 100% recyklované lepenky, která se skládá z panenské a recyklované celulózy a je 100% recyklovatelná. Naše hlavní přepravní kartony jsou rovněž vyrobeny z primární a použité buničiny, která obsahuje přibližně 44 % panenských vláken. Všechna barviva jsou na bázi sóji. Od roku 2018 jsme změnili gramáž našeho balicího papíru z 28 g/m2 na 22 g/m2, čímž jsme snížili roční spotřebu papíru o 130 tun. Společnost New Balance nadále hledá možnosti, jak eliminovat odpad z obalů v našem dodavatelském řetězci a optimalizovat obalová řešení.

Katalogy New Balance, které se používají pro marketing a přímý prodej spotřebitelům v USA, jsou rovněž tištěny na papíře se 100% certifikací FSC a SFI*.