Jak sbalit batoh na hory?
Milovníci horské turistiky jednohlasně přiznávají, že správně sbalený batoh je klíčem k bezpečnému a pohodlnému vychutnání si turistiky a výhledů. Správně sbalený batoh znamená rovnoměrně rozloženou váhu a rychlý přístup k tomu nejdůležitějšímu.
Balení na hory vyžaduje zodpovědné plánování a schopnost předvídat... nepředvídatelné. Při horské turistice byste s sebou měli mít doplňky, které vám nejen umožní mít z výletu co největší potěšení, ale také zajistí optimální bezpečnost v každé situaci. Začněte výběrem špičkového batohu se správnou kapacitou a poté si udělejte seznam věcí, které potřebujete a chcete si vzít s sebou, v přesném pořadí!
Podívejte se, co si vzít a jak se sbalit na horský výlet!
Z tohoto článku se dozvíte:
Horský batoh – pevný materiál, odolná konstrukce a funkčnost
Při výběru batohu na hory vybírejte produkt, který vás na trailu nezklame, bez ohledu na podmínky, ve kterých budete pochodovat. Měl by být vyroben z odolného a vodovzdorného materiálu a vybaven správným počtem kapes a přihrádek. V závislosti na délce trasy, na kterou plánujete vyrazit a počtu dní, které chcete na stezce strávit, si můžete vybrat:
- malý batoh (kapacita do 35 litrů) - ideální na krátký výlet do hor
- střední batoh (kapacita do 50 litrů) - vystačí na pár dní v horách
- velký horský batoh (do 80 litrů kapacity) - vhodný na delší výlety do hor, s venkovním kempováním.
Design batohu bude mít přímý vliv na pohodlí túry, dejte si proto pozor na šířku a polohu paží a způsob ukončení zadní části (měla by být vyztužená, ale s pěnovou vložkou a systémem, který zaručuje účinnou cirkulaci vzduchu). Velký batoh by měl mít navíc bederní pás, jehož upevnění vám stabilizuje polohu vybavení na zádech.
Je dobré si s sebou vzít další ledvinku, do které můžete uložit telefon, kapesníčky nebo ochrannou pomádu. Široký výběr ledvinek, které s vámi rády vyrazí na hory, najdete v prodejně New Balance. Zjistěte více!
Balení batohu – nejdůležitější pravidla
Už víte, jaký batoh bude vašim společníkem na horách? Je čas naučit se nejdůležitější pravidla balení. Vše, co si chcete vzít s sebou, se snažte uložit do přihrádky batohu a do kapes – čím méně volných a visících prvků, tím lépe se vám bude cestovat. Co ještě stojí za připomenutí?
- Při balení batohu rozdělte váhu rovnoměrně mezi strany (vlevo/vpravo) a následující položky vybavení uspořádejte do řad, nikoli do sloupců.
- Nejtěžší vybavení dejte doprostřed batohu, což vám pomůže udržet lepší držení těla při turistice. Výjimkou je trekking plánovaný v náročném terénu – pak více zatížené dno batohu prospěje k udržení rovnováhy.
- Nejpoužívanější příslušenství (voda, svačina, opalovací krém) dejte do bočních kapes, kam dosáhnete bez sundání batohu.
- Při balení používejte provázkové sáčky / ZIP sáčky – můžete do nich dát jak spodní prádlo, tak oblečení i proviant. Jedná se o nejlepší ochranu vašeho vybavení před vlhkostí a v případě oblečení navíc o možnost zhuštění objemu zmáčknutím materiálů a odstranění vzduchu ze sáčku před uzavřením.
- Zkontrolujte těsnost lahví s vodou vložených do batohu.
- Po sbalení a nošení batohu použijte gumičky a kompresní popruhy, které pomáhají udržet vše na svém místě a stabilizují batoh na těle a přiblíží jej co nejblíže k vašim zádům.
- Ujistěte se, že váha sbaleného batohu nepřesahuje 25 % vaší tělesné hmotnosti.
Pokud se chystáte na túru ve skupině – rozložte nejtěžší vybavení nebo zásoby do několika batohů.
4 balící zóny neboli balení s hlavou pro zdraví a pohodlí
Když se chystáte sbalit velký horský batoh, rozdělte jej do čtyř zón:
- Dole / spodní zóna – do této části batohu si sbalte věci, které nebudete během túry potřebovat nebo které využijete jen v případě jakýchkoliv problémů na trase, nebo při delších přestávkách. Pokud plánujete vyrazit do hor na pár dní – je to dobré místo například na spacák.
- Střední zóna – může obsahovat těžké a objemné předměty. Zde umístěte zásobu vody a jídla. Ujistěte se, že je v batohu uspořádáte tak, aby vás netlačily na zádech.
- Horní zóna – sem si sbalte věci, ke kterým budete chtít mít při pěší turistice snadný přístup. V horní zóně můžete umístit např. doplňkové svrchní oblečení a nouzové vybavení, jako je lékárnička nebo baterka, a do uzavřené kapsy – dát např. doklady, peněženku a kapesní nůž.
- Boky a boční kapsy batohu – v této zóně umístěte jak velké a neskladné věci (např. karimatku nebo stan), tak doplňky, po kterých sáhnete při turistice, aniž byste museli batoh sundávat ze zad (do bočních kapes můžete vložit láhev s vodou, energetické tyčinky, krém s filtrem nebo kapesníčky).
Co budete na horách potřebovat? Seznam věcí ke sbalení
Čas připravit se na balení. Udělejte si seznam věcí (můžete zkopírovat ten níže) a rozmístěte doplňky podle něj na stůl nebo podlahu. Budete se tak moci ujistit, že máte vše, zajistit jednotlivé prvky a pečlivě naplánovat balení.
Seznam věcí, které nesmí chybět v batohu na výlet do hor:
- Lékárnička se základním vybavením
- Zásoba vody a energetických svačin (např. energetické tyčinky – zaberou méně místa než klasické sendviče a dodají solidní dávku kalorií)
- Náhradní oblečení nebo mikina navíc
- Krém s filtrem
- Vlhčené/antibakteriální ubrousky
- Pláštěnka (nejlépe velká pláštěnka z pevného materiálu, kterou můžete dát i na batoh)
- Mapa s vyznačenými trasami
- Telefon a powerbanka - vyplatí se uložit si do telefonu tísňové číslo Horské služby: +420 1210 a nainstalovat si vybrané horské aplikace, např. Záchranka, SnowSafe, Turistická Mapa ČR (turistická navigace), Accurate Altimeter (pro určení nadmořské výšky) a co nejpřesnější aplikaci pro předpověď počasí
- Doklady a peněženka
- Baterka (i když neplánujete túru po setmění!).
Další vybavení, nástroje a příslušenství závisí na vašich plánech na tuto konkrétní výpravu. Seznam může mimo jiné obsahovat: hole, helmu, postroj, mačky a cepín, dále pěnovou podložku, spací pytel, stan.
Na shledanou na trase!