DIY nápady – jak vyrobit batikované tričko nebo mikinu?
Originalita se v moderní módě počítá. Ve střetu s oblečením z obchodních řetězců je oblečení, které si ozdobíte sami skvělé a technika tie dye je jedním z nejžhavějších trendů této sezóny! Podívejte se na naše inspirace na DIY trička a mikiny.
Pod heslem batikované tričko nebo batikovaná mikina se skrývá oblečení, které na první pohled vypadá nerovnoměrně obarvené. A přesně o to jde! Když se rozhodnete ozdobit své oblečení metodou tie dye, máte zaručeno, že efekt bude originální a jedinečný! V této technice nelze vytvořit dvě identické kopie a jakákoli podobnost je čistě ... náhodná.
Naučte se techniku barvení tie dye, prohlédněte si svůj šatník a dejte svým starým tričkám a mikinám nový život!
Z tohoto článku se dozvíte:
Technika tie dye – o co jde?
„Tie-dye“ znamená „nerovnoměrné barvení“ a překládá se jako barvení po zavázání látky do uzlů. V základní verzi vám stačí tričko nebo mikina, kterou chcete obarvit, a vhodné barvy nebo inkousty. V pokročilejších DIY pracích můžete sáhnout po doplňkových vychytávkách, které vám umožní získat ještě zajímavější vzory.
Myslíte si, že historie techniky tie dye je stará několik, možná tucet nebo tucet let? Mýlíte se. Vázání a barvení oděvů pro získání jedinečných vzorů se používalo již ve staré Číně nebo Peru. Teď máte příležitost vy!
Vše, co potřebujete vědět o barvení oblečení
Při rozhodování o barvení oblečení metodou DIY – nezapomeňte vybrat bezpečné barvy, inkousty nebo barviva. Nejlepší, trvalé účinky získáte na bavlněném a lněném oblečení. Z umělých tkanin se může barvivo vyluhovat. V závislosti na typu přípravku můžete potřebovat další příslušenství, jako jsou kyvety nebo misky, lahvičky, atomizéry, gumičky, sáčky, ochranné rukavice...
Přípravky na barvení látek
V uměleckých prodejnách, drogeriích a na různých prodejních platformách najdete široký výběr barev a barviv pro zdobení látek.
Můžete si vybrat hotové výrobky, které můžete volně nalít na látky, které jste obarvili, nebo po nasypání přípravku do misky do něj ponořit uvázané tričko nebo mikinu. Na výběr jsou také různé druhy vodou ředitelných prášků – intenzita barvy bude záviset právě na množství použitého prášku.
V některých případech můžete látky barvit v automatické pračce (přípravek se nasype nebo vlije přímo do bubnu nebo do zásuvky na prášky a tekutiny). Ostatní barviva lze barvit při vysokých teplotách (obvykle 60-90 °C) - nezapomeňte si ověřit, zda oděv, který chcete barvit, lze při takové teplotě zpracovat.
Přípravky by měly mít příslušné certifikáty potvrzující možnost jejich použití pro barvení oděvů pro děti i dospělé.
Jaký vzor chcete vytvořit?
Barvivo tie dye umožňuje vytvářet jak nepravidelné prstence, tak vodorovné nebo svislé pruhy (rozmazané nebo odříznuté), stejně jako ombre vzory.
- Nepravidelné prstence – Ukazováčkem a palcem uchopte tričko nebo mikinu tam, kde chcete prstenec vytvořit. Naplánujte si velikost prstence nebo prstenců a rozhodněte se, jak „zkroucený“ střed chcete mít. Ke stabilizaci vzoru při barvení použijte gumičky.
- Svislé nebo vodorovné pruhy – složte tričko nebo mikinu do harmoniky (svislé nebo vodorovné). Pokud chcete plynulé přechody – bude to stačit. Pokud vám však záleží na ostrých řezech mezi proužky – před barvením přežehlete každý okraj harmoniky.
- Ombré – vyžehlete tričko nebo mikinu a připravte se na delší proces barvení. Barvy od nejsvětlejší po nejtmavší budete na látku nanášet postupně, přičemž zachováte požadované šířky následných pruhů.
- Abstrakce – při barvení triček, mikin nebo jiných částí oblečení se nemusíte držet žádných pravidel a vzorů! Zmotejte materiál podle svého uvážení. Můžete jej zavázat provázkem nebo volně omotat gumičkami. Nebo rozložte oblečení na rovnou plochu a polijte nebo postříkejte barvami.
Když ne barva, tak... bělidlo!
Chcete si vyzkoušet tvorbu avantgardních vzorů na tričkách, ale nechcete slepě investovat do barev a všech doplňkových prostředků? Otestujte si své dovednosti a potenciální účinky barvení tím, že sáhnete po barevném tričku a bělidle. Samozřejmě musíte počítat s výrazným zeslabením materiálu, ale přeci jen si chcete ověřit možnost vazby a barvení bez dalších nákladů!
Seznam DIY barev – může se vám hodit!
Zkontrolujte, zda máte vše:
- Bílé nebo světlé tričko nebo mikinu, nejlépe z bavlny
- Barviva, inkousty nebo barvy na textil (v závislosti na preferované metodě barvení)
- Gumičky nebo šňůrky
- Misky nebo nádoby
- Velký pytel na zip nebo vzduchotěsný pytel na odpadky (po obarvení do něj můžete dát oblečení)
- Fólie na ochranu pracoviště
- Ochranné rukavice.
Originální batikované tričko – jak na to? Krok za krokem
Před zahájením práce si zabezpečte místo, kde budete pracovat. Oblečte se do tzv. domácího oděvu nebo jej zakryjte nepromokavou zástěrou. Rozložte ochrannou fólii na pracovní desku a mějte po ruce rukavice. Pokud vytváříte avantgardní vzory a bojíte se, že se necháte unést svou fantazií – postarejte se o ochranu svých očí.
Jak vyrobit batikované tričko nebo mikinu?
- Vyberte si oděv, který budete barvit. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete pracovat na jednom kusu oblečení najednou.
- Rozhodněte se, jaký vzor chcete získat, a připravte oděv k barvení – srolujte jej, stočte, zavažte, opleťte gumičkami nebo provázky. Máte plnou svobodu!
- Nanášejte barvu, inkoust nebo barvivo – vždy v souladu s návodem daného přípravku. Barvení lze provádět v nádobě nebo misce, ve velkém hrnci s horkou vodou nebo v pračce.
- Oděv ponechte v nezměněné podobě, dokud se barva nevstřebá – podle pokynů výrobce barviva.
- Tričko nebo mikinu vysušte a vyžehlete, abyste zachovali barvy a vzory.
Proč barvit staré oblečení?
Podle údajů EHK OSN (Evropská hospodářská komise) skončí každý rok na skládkách a ve spalovnách téměř 39 milionů tun oblečení. To se rovná jednomu náklaďáku oblečení, který skončí každou sekundu v odpadcích! Recyklace oblečení umožňuje prodloužit jeho životnost. Barvení triček, mikin nebo kalhot umožňuje nejen zachránit oblíbené džíny, které se staly obětí mastné skvrny, ale také sladit nenošené nebo méně často nošené oblečení podle aktuálních trendů.
Svázat, barvit a nosit. Je to ekonomické a šetrné k životnímu prostředí!
Něco vám nevyšlo?
Máme pro vás trička, mikiny, kalhoty i kraťasy ve výrazných barvách a nejmódnějších vzorech.