Doprava a vrácení zdarmaVíce
Přihlásit se k odběru newsletteru

Jak čistit kožené boty? Naučte se nejdůležitější pravidla!

Kožené boty jsou velmi oblíbené. Jsou maximálně trvanlivé a odolné proti mechanickému poškození a při správné péči vám mohou sloužit i několik let. Je to ekonomické a ekologické! Jak čistit a ošetřovat kožené boty, aby vždy vypadaly skvěle?

Kožené boty mohou být vyrobeny z různých druhů kůže, proto by měl být způsob čištění zvolen vždy pro konkrétní pár. K výrobě kožené obuvi se používá lícová kůže, nejčastěji hovězí a telecí. Velmi oblíbený je také semiš, nubuk a lakovaná kůže. Zajímavé modely bot jsou vytvořeny z kombinace kožených a textilních prvků – v takovém případě byste měly zvolit samostatné způsoby čištění pro jednotlivé části svršku.

Podívejte se, jak čistit a ošetřovat koženou obuv.

Stručný průvodce

Aby kožená obuv zůstala v perfektním stavu,vyžaduje to správný přístup. V tomto článku najdete hlavní pravidla pro péči o koženou obuv. Dozvíte se, jak odstranit nečistoty a skvrny jemnými způsoby, které nepoškodí povrch obuvi. Článek poskytuje rady pro používání speciálních čisticích prostředků, impregnace a ochranných krémů, které udrží kůži pružnou a odolnou vůči vodě. Naučíte se také, jak obuv správně skladovat, aby si zachovala svůj tvar a vzhled. S těmito praktickými radami zůstane Vaše kožená obuv stále v nejlepší kondici.

Kožené tenisky New Balance 576

Z jaké kůže jsou vaše boty?

Kožené boty mohou být vyrobeny z různých kůží a různých částí těchto kůží. Jak již bylo zmíněno v úvodu, při výrobě obuvi se nejčastěji používá hovězí a telecí kůže. Právě z nich je vyrobena většina bot určených jak pro každodenní, tak i speciální příležitosti.

  • Lícování kůže, tedy mechanické zpracování a pokrytí jejího povrchu voskem, zvyšuje estetickou hodnotu materiálu a jeho odolnost proti mechanickému poškození, vlhkosti a nečistotám. Lícová kůže je nejoblíbenější druh kůže používaný v obuvnickém průmyslu, a to jak pro výrobu formální obuvi, tak i obuvi pro volný čas či sportovní obuvi.
  • Lakování, tedy pokrytí povrchu kůže lakem, má za cíl vytvořit dokonale hladký a lesklý povrch. Tento druh kůže se používá téměř výhradně při výrobě elegantní / večerní obuvi, určené pro zvláštní příležitosti.

Semišové boty jsou boty vyrobené z upraveného koženého materiálu broušením. Charakteristickým znakem je textura bot – připomínající mech, jemná a velmi příjemná na dotek. Semiš má relativně nízkou odolnost proti vlhkosti a nečistotám, ale správná impregnace umožňuje tyto vlastnosti účinně kompenzovat.

Prohlédněte si nejnovější modely bot New Balance s barevnými semišovými stélkami.

Dalším druhem kůže, se kterým se můžeme v případě bot vypořádat, je nubuk, poměrně často zaměňovaný se semišem. Nubukové boty jsou vyrobeny z kůže, jejíž vrchní vrstva byla broušena, aby získala sametovou strukturu charakteristickou pro nubuk. Nubuková kůže je velmi jemná, snadno se trvale ušpiní a poškodí.

Muž sedí v koženém NB 2002R

Čištění a péče o koženou obuv – nejdůležitější pravidla

Nejdůležitějším pravidlem péče o koženou obuv je pravidelnost. Kožené boty je nejlepší čistit pravidelně, tedy po každém použití. Pak budete mít jistotu, že nečistoty nezaschnou a neproniknou hluboko do kůže.

Všechny postupy péče by měly být vždy prováděny v souladu s pokyny výrobce obuvi. Základní tipy najdete na vložkách uvnitř boty a podrobnější informace – v letáku nebo specifikaci daného páru (obvykle ke stažení na webu výrobce obuvi).

  • Koženou obuv nelze prát v pračce ani prát za mokra (např. v umyvadle s vodou).
  • K čištění a údržbě používejte pouze osvědčené přípravky určené pro daný druh kůže (čističe, pasty a krémy) a jemné hadříky (nejlépe z flanelu).
  • K pečlivému čištění podrážek bot lze použít malé kartáčky – jejich použití na kůži by mohlo způsobit nevratné poškození povrchu bot.
  • Nezapomeňte na voděodolnou impregnaci, díky které si kůže zachová své vlastnosti nebo bude dodatečně chráněna proti vnějším faktorům (to je důležité zejména v případě semiše a nubuku).
  • Pro čištění a péči o boty vyrobené z různých prvků (např. kombinace kůže a textilu) - by pro každou část boty měly být použity jiné metody, přípravky a nástroje.
Podívejte se, jak vyčistit kožené zařízení New Balance 550

Jak čistit kožené boty – krok za krokem

Kožené boty by se měly čistit pomalu, zvláště opatrně tam, kde se svršek spojuje s podrážkou nebo kde se setkávají dva druhy materiálů.

  • Rozšněrujte boty a odstraňte tkaničky. Můžete je vyprat v mýdlové vodě.
  • Vyčistěte podrážky. Nejprve nasucho odstraňte „hrubé“ nečistoty. Pak použijte kartáček a třeba vodu s šedým mýdlem. Pamatujte, že kartáč a mýdlová voda by se neměly dostat do kontaktu s kůží.
  • Kožený svršek osušte měkkým hadříkem.
  • Sáhněte po správně zvoleném čisticím prostředku (např. na čištění bílé nebo černé kůže, čistič na semiš atd.). Rozetřete jej na čištěný povrch podle návodu. Použijte jiný/čerstvý flanelový hadřík!
  • Obuv napastujte nebo naimpregnujte.

Pečujte o vnitřek kožených bot!

Při běžném ošetřování pamatujte na vnitřní stranu bot! Zkontrolujte, zda má výrobce obuvi v této záležitosti nějaká konkrétní doporučení. Pokud ne – můžete sáhnout po některém z osvědčených dezinfekčních prostředků a používat jej podle návodu na etiketě.

Podívejte se na unisex kožené boty New Balance řady 650!

Účinky nesprávné péče o koženou obuv – co se může stát?

Nevhodný výběr metod a prostředků pro čištění a péči o koženou obuv může vést v relativně krátké době ke ztrátě estetických i funkčních kvalit vašeho oblíbeného páru bot. Boty z lícové kůže můžou vysychat a praskat. Semiš a nubuk jsou velmi náchylné ke všem druhům zabarvení a oděru. Lakované boty se naopak snadno poškrábou a zmatní.

Hodně štěstí!

Zkontrolujte: Jak prát sportovní oblečení? Naučte se nejdůležitější pravidla a domácí způsoby!

Přidáno autorem New Balance