Jak prát sportovní oblečení? Naučte se nejdůležitější pravidla a domácí způsoby!
Moderní sportovní oblečení – to jsou i neustále pokročilejší technologie, díky kterým si můžete užívat vynikající kvalitu materiálů a maximální funkčnost triček, mikin, kalhot nebo legín. Jak je čistit a pečovat o ně, aby vám sloužily co nejdéle?
Když jste aktivní, silně se potíte. Jde o přirozenou reakci vašeho těla, které tímto způsobem reguluje například vaši tělesnou teplotu. Po návratu z tréninku, v závislosti na jeho intenzitě, může být vaše oblečení mokré – úplně nebo jen na vybraných místech (v podpaží, v úrovni beder, pod poprsím). Čištění neodkládejte! Čím déle bude trvat, než se rozhodnete hodit sportovní oblečení do misky s vodou nebo do pračky, tím obtížnější bude účinně odstranit skvrny od potu a pachy.
Naučte se prát sportovní oblečení, aby si zachovalo své vlastnosti a vypadalo skvěle.
Z tohoto článku se dozvíte:
Praní sportovního oblečení – naučte se nejdůležitější pravidla
Špičkové sportovní oblečení může být vyrobeno ze specializovaných materiálů s dalšími vlastnostmi, včetně antibakteriálních, pohlcujících pachy nebo termoaktivních – podívejte se na pánská trička z materiálu NB Dry x. Základem správné péče, praní a žehlení sportovního oblečení (a nejen oblečení!) je proto pročíst si návod výrobce.
Nejdůležitější pokyny jsou vždy na štítku daného kusu oblečení. Najdete tam mimo jiné informace o doporučeném způsobu praní (např. ruční praní, prací program v automatické pračce) a maximální teplotě, ale také např. zákaz používání vybraných čisticích prostředků (např. bělidla, aviváže) a tipy pro sušení nebo žehlení.
Základní zásady praní sportovního oblečení:
- Oblečení můžete prát ručně nebo v pračkách, vždy na nízké teplotě – většina výrobců doporučuje maximální teplotu vody 30–40 °C
- Moderní automatické pračky nabízejí speciální programy pro praní sportovního oblečení – teplota do 30 °C, kratší cyklus a snížený počet otáček (až 800)
- Pokud vaše pračka nemá fitness program – zvolte program pro praní jemného prádla)
- Perte oblečení naruby
- Před vložením do pračky všechny zipy a uzávěry pečlivě uzavřete
- Oblečení se suchým zipem by se mělo prát v samostatných sáčcích na prádlo – minimalizujete tak riziko poškození / zachycení materiálů jiných košil nebo kalhot.
Prostředky na praní a dezinfekci dámského a pánského sportovního oblečení
Pro praní a dezinfekci dámského a pánského sportovního oblečení je nejlepší používat specializované prostředky, tedy určené pro tento typ čištění.
V nabídce většiny dobře zásobených drogerií naleznete prací a dezinfekční přípravky na praní sportovního oblečení. Jedná se především o tekutiny a gely, které zaručují nejvyšší účinnost při čištění a odstraňování nepříjemných pachů z tkanin. Tato prostředky jsou zcela bezpečná pro vaše trička, kalhoty nebo legíny.
Alternativou ke specializovaným prostředkům jsou jemné prací prostředky, například prášky pro kojence a alergiky, šedé mýdlo (stačí nastrouhat a dát do zásuvky na prášek) nebo mýdlové vločky. Nezapomeňte použít malé množství prášku. Nadměrné množství přípravku je špatně rozpustné ve vodě a jeho nerozpuštěné zbytky mohou zůstat na oblečení. Výsledkem bude nejen podrážděná pokožka, ale také mikropoškození vláken vašeho oblíbeného sportovního oblečení.
Aviváž by se neměla používat k praní sportovního oblečení vůvec. Lanolin v ní obsažený může poškodit vlákna sportovního oblečení a snížit tak jeho funkčnost. Kromě toho… Vaše sportovní trička, kalhoty a legíny jsou dokonale měkké a elastické i bez potřeby aviváže!
Kdy prát dámské a pánské sportovní oblečení?
Trička, mikiny, sportovní podprsenky a kalhoty, šortky a legíny je nejlepší prát po každém tréninku. Je dobrým zvykem začít s čištěním ihned po návratu domů, dokud je oblečení ještě mokré od potu. Proč je to tak důležité?
Zasychající pot může oslabit nebo poškodit vlákna materiálu, snížit jeho funkčnost (hlavně z hlediska pružnosti a propustnosti vzduchu) a způsobit obtížně odstranitelné, nevzhledné zabarvení.
Jak je to se žehlením sportovního oblečení?
Ošetřovat sportovní oblečení horkou žehličkou není dobrý nápad! V závislosti na typu materiálu – bude ohroženo spálením nebo roztavením. I když poškození pouhým okem neuvidíte, můžete si být jisti, že žehlením materiálů s termoregulačními nebo antibakteriálními vlastnostmi – snížíte jejich funkčnost!
Většina výrobců doporučuje oblečení po vyprání pověsit, což stačí, aby vypadalo úhledně a bez nevzhledných záhybů. Ve výjimečných případech, kdy vaše sportovní mikina nebo tepláky vyžadují žehličku – zvolte napařovač!
Prohlédněte si kolekci sportovního oblečení od New Balance pro ženy a muže!