Doprava a vrácení zdarmaVíce
Přihlásit se k odběru newsletteru

Jak se obléct na hory? Vsaďte na nejvyšší kvalitu a pohodlí!

Turistika v horách by měla být především bezpečná a pohodlná. Klíčem k plné spokojenosti s každým horským výletem je správná kondiční příprava, vhodně zvolené turistické oblečení a správně sbalený batoh. Jak se obléct na hory?

Oblečení na hory by mělo být přizpůsobeno plánované aktivitě a náročnosti stezky, přičemž je třeba pamatovat na to, že počasí na horách se může rychle změnit. Oblečení pro tento druh turistiky se proto musí skládat především z několika vrstev, které lze sundat nebo obléknout v závislosti na povětrnostních podmínkách. Pozornost byste měli věnovat také kvalitě materiálů, ze kterých byly jednotlivé prvky outfitu vyrobeny, a jejich případným doplňkovým funkcím (např. prodyšnost, voděodolnost, větruodolnost, UV ochrana).

Zjistěte více, jak se připravit na cestu do hor, jak se obléknout a co si sbalit do batohu.

Žena na tréninku v horách

Oblečení na hory – kompletní turistické oblečení na pěší výlety

Oblečení pro horskou turistiku by mělo být vyrobeno z pevných materiálů, které zajistí vaší pokožce dostatečné větrání a efektivní odvod vlhkosti. Nejlépe se osvědčily přírodní tkaniny (čistá bavlna nebo bavlna s příměsí elastanu, polyamidu či spandexu) a moderní syntetické materiály.

Žena v tričku a šortkách běží v horách

Funkčnost oblečení na hory

Funkční oblečení pro horskou turistiku je speciálně navržené a vyrobené oblečení, které je konstruováno tak, aby vám poskytlo pohodlí a ochranu při zdolávání horských stezek s přihlédnutím ke specifickým povětrnostním podmínkám.

Nejdůležitější vlastnosti funkčního oblečení:

 • Prodyšnost – funkční oblečení je často vyrobeno z materiálů s dobrou prodyšností, což umožňuje efektivní odvod vlhkosti od těla a zabraňuje nadměrnému pocení.
 • Tepelná izolace – v závislosti na účelu může být funkční oblečení navrženo s ohledem na tepelnou izolaci, tedy udržení správné tělesné teploty v závislosti na povětrnostních podmínkách. To může sahat od termoaktivního oblečení, které udržuje teplo v chladnějších podmínkách, až po chladivé oblečení, které udržuje příjemnou teplotu v horkém počasí.
 • Odolnost proti větru a vodě – funkční oblečení může být vybaveno speciálními membránami nebo povrchy, které poskytují ochranu proti větru a vodě. Díky tomu jste chráněni před chladem větru a promoknutím při špatném počasí nebo turistice v náročných podmínkách.
 • Flexibilita a volnost pohybu – funkční oblečení musí být pružné a dobře přiléhat k tělu a umožnit vám volný pohyb. Pružné materiály a ergonomický střih vám umožní provádět i ty nejtěžší výstupy bez omezení.
 • UV ochrana – některé funkční oděvy mají zabudovanou ochranu proti škodlivému UV záření, které chrání pokožku před spálením a delším pobytem na slunci. Samozřejmě bez krému s vysokou ochranou SPF na hory nechoďte!
 • Doplňkové funkce – podle druhu činnosti může mít funkční oblečení další funkce, jako jsou speciální kapsičky na klíče nebo telefon, reflexní prvky zlepšující viditelnost ve tmě nebo ventilační panely pro lepší cirkulaci vzduchu.

Oblečení určené pro horskou turistiku by mělo být doplněno vrstvou se správným výběrem jednotlivých prvků. Základní vrstva je zodpovědná za ventilaci a odvod vlhkosti od těla, proto musí být vyrobena z nejkvalitnějších materiálů, které jsou prodyšné, měkké a příjemné k pokožce. Izolační vrstva je zodpovědná za podporu vašeho těla v přirozeném procesu termoregulace a zajišťuje optimální tepelnou izolaci proti chladu. Úkolem ochranné vrstvy je chránit vaše tělo před větrem, deštěm a sněhem.

Ženy při tréninku v horách ve sportovním oblečení New Balance

Z jakých prvků by se mělo svrchní oblečení skládat?

Kompletní horský outfit se skládá z 5 základních prvků. Zde jsou:

 • Termoaktivní prádlo – vyberte si výrobek vyrobený z nejkvalitnějších materiálů, které poskytují adekvátní kompresi a potřebnou podporu. Dejte si záležet na výběru správné velikosti – příliš těsné spodní prádlo se může bolestivě zařezávat do těla a způsobovat odřeniny, příliš volné prádlo zase klouže a snižuje pohodlí během túry. Na sportování jsou nejlepší bezešvé kalhotky a sportovní podprsenky.
 • Tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem (v závislosti na ročním období a aktuálních povětrnostních podmínkách) - základní vrstva. Vyberte si bavlněné tričko popř. tričko z moderní syntetiky. Zkontrolujte vlastnosti materiálu a přizpůsobte střih své postavě. Pozor na délku trička – příliš volné a příliš krátké se pod tíhou batohu nepříjemně vyhrnuje a mačká.
 • Fleecová mikina nebo svetr z merino vlny pro extra izolační vrstvu. Mikina nebo svetr by měly sedět na těle, ale poskytovat vám plnou svobodu pohybu. Nejlepší je volit mikiny a svetry se zipem do poloviny nebo po celé délce mikiny, díky kterému budete moci efektivněji regulovat míru ochrany proti chladu.
 • Trekingové kalhoty – musí být co nejpohodlnější a zaručovat volnost pohybu i účinnou ochranu proti vlhkosti, chladu a větru. Ujistěte se, že kalhoty mají nastavitelný pas, aby vám dokonale padly.
 • Pevné ponožky – na dlouhé výlety do hor se nejlépe hodí vrstvené ponožky nebo ponožky z takových materiálů, které zároveň účinně odvádějí vlhkost a zajišťují ventilaci pokožky a chrání před oděrkami a zabraňují tvorbě otlaků. Dbejte na správnou velikost a délku ponožek – nejlépe by měly těsně přiléhat k noze a vyčnívat nad svršek boty.

Trekingové boty jsou základ!

Výběr správných trekingových bot pro výstup do hor je zásadní pro zajištění pohodlí a bezpečnosti během túry.

Boty musí mít pevnou konstrukci a dobře sedět na noze, a to jak velikostí a šířkou, tak i vhodností pro daný typ nohy. Správný pár bot vám zajistí dostatečné odpružení, které minimalizuje pocit únavy a zabrání odřeninám. Turistická obuv by také měla poskytovat nohám pevnou oporu a stabilitu na nerovném terénu. Podešev bot by měla být pevná a odolná proti oděru a mít hluboký nášlap, který zajistí maximální přilnavost na nejrůznějších površích.

Při výjezdu do hor musíte počítat se změnami počasí a výskytem deště. Ve vlhkých podmínkách nejlépe poslouží trekingové boty s voděodolnou membránou, jako je Gore-Tex. Voděodolná membrána poskytne ochranu proti vlhkosti a zároveň umožní odvod vlhkosti z vnitřku boty.

Pamatujte, že výběr správné trekingové obuvi závisí na vašich individuálních preferencích, typu turistiky a povětrnostních podmínkách, ve kterých se budete pohybovat.

Podívejte se na trailové běžecké boty New Balance! Jsme přesvědčeni, že se osvědčí nejen při běžeckých trénincích, ale i kratších i delších pěších výletech.

Co si vzít na hory? Příslušenství a základní turistické vybavení

Už máte oblečení a boty! Je čas doplnit zbytek potřebného příslušenství a turistického vybavení. Začněte s batohem odpovídající kapacity, který by měl mimo jiné obsahovat: lékárničku, zásobu vody a energetické svačiny, krém s SPF filtrem, vlhčené ubrousky, pláštěnku, baterku a mapu, telefon a powerbanku. Na výlet si můžete vzít i trekingové hůlky a pokud plánujete delší túru a nocleh pod širým nebem – nezapomeňte na stan, molitanovou podložku a spacák.

Přečtěte si více o tom, jak vybrat a sbalit trekingový batoh na pěší výlet do hor.

Přidáno autorem New Balance