Doprava a vrácení zdarmaVíce
Přihlásit se k odběru newsletteru

Běh v zimě – jak se obléct?

muž v běžecké bundě New Balance mj33276kou aopak, běh v zimě může být velmi příjemný, i když teploměr ukazuje venku několik stupňů pod nulou. Zárukou bezpečnosti a komfortu běhu v zimě je výběr vhodného oblečení, přizpůsobeného podmínkám panujícím na trati – nízká teplota, studený déšť, sníh, silný vítr nebo led. Níže vám napovíme, jaká pravidla je třeba dodržovat při výběru oblečení pro zimní běh a jaké prvky zimního oblečení jsou při běhu nezbytné.

muž v blůze s dlouhým rukávem na zimní běhání

Pravidlo +10

Často se začínající běžci rozhodují pro příliš teplé a tlusté oblečení. Vystrašeni teplotou -5 stupňů Celsia si obléknou tlusté mikiny a bundy, které, i když jsou teplé, neposkytují dostatečnou termoregulaci. Když kůže nemůže dýchat, už po proběhnutí i malé vzdálenosti se běžec začne ve svém oblečení „vařit". Jaká pravidla by tedy měla být dodržována při výběru správného oblečení pro běh na zimu?

Jedním z nich je "pravidlo +10 stupňů". Spočívá v přidání 10 stupňů k venkovní teplotě a nastavení běžeckého oblečení na „novou" teplotu. Naše tělo se během cvičení zahřívá, což způsobuje, že cítíme teplotu, jako by byla asi o deset stupňů vyšší, než ve skutečnosti je. Takže z mínus 5 stupňů Celsia se stává 5.

Druhé důležité pravidlo týkající se pocitu teploty v zimě je následující: při zahájení tréninku bychom měli cítit chlad. Po prvním kilometru na chlad, který jste cítili na začátku, zapomenete.

žena běhá v teplém, termálním oblečení a botách New Balance Fuelcell_Propelv4_WFCPRCK4

Pravidlo třech vrstev

Kolik vrstev oblečení byste měli nosit, závisí na podmínkách, které převládají venku. V zimě by to měly být tři vrstvy – větší počet tenkých vrstev vám poskytne větší komfort při běhu než jedna tlustá. Tento způsob oblékání má další výhodu: mezi jednotlivými částmi oděvu je vytvořen „vzduchový polštář", který dodatečně zahřívá naše tělo. Kromě toho oblékáním se „na cibuli" můžete regulovat svoji teplotu během běhu a pokud je vám příliš horko, jednu z vrstev si jednoduše svléknete.

První vrstva – termoregulace

Nepostradatelným prvkem zimního běžeckého oblečení je termoaktivní prádlo s dlouhým nebo krátkým rukávem, které má termoregulační roli – odvádí vlhkost a umožňuje pokožce dýchat. Materiál, ze kterého je vyrobeno, by měl být také pružný, aby neomezoval pohyb – termoaktivní běžecké prádlo by na nás mělo obepínat jako „druhá kůže".

Druhá vrstva – izolace

Druhá vrstva má izolační roli, tj. je navržena tak, aby udržovala přiměřenou tělesnou teplotu, chránila před měnícími se podmínkami a zajišťovala suchost, tj. zabraňovala přemočení. Nejčastěji volba spadá na mikinu s dlouhými rukávy. Vyberme si takovou, která nám poskytne dostatečnou tepelnou izolaci a komfort – nebude omezovat pohyb ani způsobovat odřeniny. Nezapomínejme také, že mikina by měla být správně přizpůsobena tvaru postavy. Je dobré, když má takové prvky, jako je vyšší límec, který bude chránit krk nebo kapuci, která navíc chrání hlavu. Užitečné jsou také otvory v rukávech pro palce – díky takovému řešení se rukávy za běhu nesrolují.

Zajímavým modelem mikiny je New Balance Heat QTR Zip, jehož materiál na jedné straně poskytuje teplo a na druhé straně umožňuje pokožce dýchat. Při běhu se v takové mikině nebude váš organismus prohřívat.

Postarejte se o pohodlí svého běhu v zimě – vyberte si správnou běžeckou mikinu.

Třetí vrstva – ochrana

Ochrana proti převládajícím vnějším podmínkám – to je úkol poslední vrstvy, kterou bychom si měli při běhu v zimě obléknout. Déšť, silný vítr, sněžení pro vás nebude nic hrozného, pokud si obléknete správnou bundu. Běžecká bunda také plní funkci regulace teploty. Měli bychom si vybrat takovou, díky které naše tělo nebude podchlazené, ale také přehřáté.

V zimě membránovou bundu, která nás ochrání před intenzivním deštěm využijeme méně. Je lepší zvolit typickou větrovku, protože v zimě se budeme muset vypořádat s větrem mnohem častěji.

Podívejte se na naši nabídku běžeckých bund a vyberte si model, který vám bude vyhovovat při zimním běhání.

Na co ještě nezapomenout?

Jak by měla vypadat spodní část našeho zimního běžeckého outfitu? Zde bychom měli vsadit na legíny nebo tzv. tighty. Vybírejme ty, které jsou izolované a mají polstrování, které poskytuje tepelný komfort. V chladnějších dnech stojí za to také si dát navrch ještě šortky, které nás navíc ochrání před chladem.

Boty – pokud neběháme vysokým sněhem a hlubokým blátem, nemusíme se vystavovat dodatečným nákladům a nákupu nových bot. Věnujme pozornost voděodolnosti svršku. V opačném případě se vyplatí koupit trailové boty – s větším běhounem, než jaký mají městské běžecké boty.

Velmi důležitým prvkem zimního běžeckého oblečení jsou ponožky. Kotníkové ponožky rozhodně nejsou vhodné – mohou způsobit odření a kotník správně neochrání. Takže si vyberme vysoké ponožky, které nejen poskytnou teplo, ale také řádně ochrání achillovu šlachu. Zde se skvěle hodí ponožky New Balance LAS55561WT. Nezapomeňte, že bavlna absorbuje vlhkost, což je důvod, proč bavlněné ponožky v tomto případě obzvlášť nedoporučujeme.

Vyberte si správné sportovní ponožky .

Nezbytnými prvky zimního oblečení jsou také čepice a rukavice. Čepice by měla být tenká, ale s funkcí tepelné izolace. Běžecké rukavice mají prodloužené manžety pro větší ochranu. Často jsou vybaveny funkcí, která vám umožní používat telefon, aniž byste museli sundat rukavice.

Vyberte si správné oblečení pro zimní běh a každý zimní trénink vám udělá radost!

Přidáno autorem New Balance