Doprava a vrácení zdarmaVíce
Přihlásit se k odběru newsletteru

Běh na jaře - co si obléknout?

Muž na jarním běhu v horách

S příchodem jara, kdy se den začíná prodlužovat a počasí vybízí k pobytu venku, se mnoho lidí rozhodne začít své dobrodružství s běháním nebo vyměnit běžecký pás za asfaltové tratě. Než začnete, nezapomeňte, že běhání na jaře vyžaduje pořádnou přípravu – nejen „rozhýbání“ těla po zimě a přípravu tréninkového plánu, ale také vhodné oblečení. Jak vybrat správné běžecké oblečení? Určitě by se mělo přizpůsobit panujícím povětrnostním podmínkám, a protože počasí na jaře ještě není jisté - jeden den nás může překvapit krásné sluníčko a druhý den silný vítr a mrholení - volba vhodného běžeckého oblečení není tak jednoduchá. Abychom vám usnadnili dotvoření outfitu, připravili jsme pro vás pár tipů. Podívejte se, co si obléknout na jarní běhání.

Začněme s obuví

Boty jsou základním prvkem běžeckého outfitu, proto se před prvním jarním tréninkem vyplatí investovat do správných běžeckých bot. Proč je to tak důležité? Za prvé, běžná bota není – ve srovnání s běžeckými – správně odpružená a právě odpružení vás chrání před případným zraněním. To však není jediný aspekt, který je třeba vzít v úvahu při výběru správných běžeckých bot. Podrobné tipy jak na to najdete v našich dalších článcích.

Zjistěte více: Jak vybrat běžecké boty?

Za zmínku stojí, že na jaře nemusíte volit boty s membránou (ochrana proti vodě) a vystavovat se vysokým výdajům, ty se budou na podzim na běhání hodit více.

Outfit - cibule se dvěma vrstvami

Výběr správného oblečení na jarní běh vždy způsobí mnoho problémů. Tendence je většinou přehánět, to znamená, že se oblékáme příliš. Kolikrát jste se při běhání svlékli, protože vám bylo příliš horko? Pokud jste na začátku svého dobrodružství s běháním a nemáte žádné zkušenosti, pamatujte na toto pravidlo – na začátku běhu by vám měla být vždy zima. Věřte, že během prvního kilometru se vaše tělo dostatečně zahřeje. Jak se tedy obléknout?

Na jaře je nejlépe obléknout si dvě vrstvy oblečení, přičemž pamatujte na to, že vybrané běžecké oblečení by mělo být dostatečně vzdušné. Díky tomu bude vaše pokožka moci dýchat a voda bude účinně odváděna. Obyčejná bunda a bavlněné tepláky nebudou tím správným řešením, protože v takovém outfitu vám bude prostě moc horko. Kromě toho pamatujte, že běžecké oblečení by vás nemělo omezovat v pohybu.

A jak se obléknout do konkrétního počasí? Řekněme, že limitní teplota je zde 10 stupňů. Když je tepleji - jako první vrstvu si vezměte oblečení s krátkým rukávem - pokud je slunečno a bezvětří, stačí pouze tato jedna vrstva (pro každý případ si můžete bundu vzít s sebou do ledvinky); když je chladněji, rozhodněte se pro termoprádlo a oblečení s dlouhým rukávem.

Jako druhou vrstvu je nejlepší vzít si lehkou běžeckou bundu. Zde stojí za pozornost běžecká bunda New Balance model MJ21266BK, která je vyrobena z vodě a větru odolného materiálu. Navíc má hlubokou, zavazovanou kapuci, která dobře chrání před srážkami. Pokud předpověď nepředpovídá srážky – postačí lehká vzdušná mikina.

Hledáte pohodlné a prodyšné běžecké oblečení? Prohlédněte si náš sortiment!

Důležité také je, aby první vrstva oblečení těsně přiléhala k tělu (pak to bude prostě pohodlnější), proto je nejlepší volit termotrička. Bunda nebo mikina by však měla být mírně volná, aby neomezovala v pohybu. Tím se mezi vrstvami vytvoří tepelný polštář.

Jaký spodní díl běžeckého oblečení zvolit na podzim?

Když je teplota vzduchu nižší než 10 stupňů Celsia, je nejlepší zvolit dlouhé legíny, které jsou nejen pohodlné, ale také neomezují v pohybu. Pokud se v legínách necítíte příliš pohodlně, můžete si přes ně obléknout kraťasy.

Při teplotách nad 10 stupňů by měly stačit samotné šortky. Zde doporučujeme kompresní kraťasy New Balance MS23283BK, které ochrání vaše stehna před oděrem. Kraťasy jsou navíc vybaveny systémem NB Dry, který podporuje odvod vody.

Pamatujte na ochranu hlavy!

Naše hlava hraje nesmírně důležitou termoregulační roli, protože až 40 % tepla a vlhkosti se odpařuje právě přes hlavu. Pokud ji zakryjeme příliš silnou vrstvou, může to vést k přehřátí. To je důvod, proč je výběr správné čepice pro počasí tak důležitý.

Pro delší běhy v nepříliš slunečných dnech je nejlepší zvolit kšiltovku s vhodnou běžeckou čelenkou, která saje pot. Když očekáváte, že slunce bude pálit – vyberte si čepici, který vám ochrání celou hlavu. Vyberte si takovou, který vám zaručí přístup vzduchu a bude i dostatečně lehká.

Prohlédněte si naši nabídku a vyberte si tu správnou běžeckou čepici.

Už víte, jak se obléknout na jarní běhání? V takovém případě na shledanou na běžecké trati!

Přidáno autorem New Balance