Doprava a vrácení zdarmaVíce
Přihlásit se k odběru newsletteru

Jak vybrat běžecké boty? Naučte se nejdůležitější pravidla!

Výběr sportovní obuvi je zásadní pro vaši bezpečnost a pohodlí při tréninku! Pouze boty, které jsou správně přizpůsobeny vašim nohám, vám zajistí dostatečné odpružení a stabilitu, a tím – minimalizují riziko zranění.

Z výběru sportovní obuvi se vám může zatočit hlava. Originální barvy a vzory běžeckých bot jsou opravdovou pastvou pro oči! A ačkoliv je některým modelům opravdu těžké odolat, víte, že při výběru běžeckých bot musíte začít něčím jiným? Na jakém povrchu budete běhat? Jaký máte typ chodidla? Za co jsou odpovědné jednotlivé prvky sportovní obuvi?

Chcete si koupit boty, které dokonale odpovídají vašim potřebám? Dovolte nám, abychom vás provedli procesem výběru krok za krokem.

Jakému sportu se věnujete? Přizpůsobte své boty vaší disciplíně!

Víme, že běháte. Otázka: Jak a kde? Běh je disciplína, která vám dává maximální svobodu. Můžete se mu věnovat stacionárně – na běžeckém pásu, klusat po štěrkových stezkách v nedalekém parku, závodit s vlastními ambicemi na asfaltových silnicích nebo běhat v terénu. Na každou z těchto aktivit budete potřebovat trochu jiné boty.

Nejoblíbenější kategorie běžeckých bot:

 • Všestranné běžecké boty – budou se hodit při většině středně intenzivních tréninků a při běhu na různé vzdálenosti. Dá se v nich běhat na stezkách v parku nebo v lese a na běžeckých stezkách.
 • Trailové boty - boty pro běh v terénu, vybavené správně navrženou podrážkou (zaručující optimální přilnavost na obtížném povrchu) a pevnými vložkami tlumícími nárazy. Můžete v nich běhat po horských stezkách i méně frekventovaných polních cestách.
 • Lehkoatletické boty pro běh po tvrdém terénu – podrážka běžeckých bot je vyztužena tak, aby se minimalizovalo její odírání při běhu po asfaltu nebo chodnících. Správně přizpůsobené vložky poskytují chodidlům správné odpružení.
 • Hroty - speciální boty s žebrovaným dezénem na podrážce. Určeny pro sprinty a intenzivní běhy na krátké vzdálenosti (v závislosti na modelu - od 3 do 10 km).

Prohlédněte si všechny naše běžecké boty a vyberte kategorii, která vás zajímá.

Pamatujte, že profesionální běžecké boty si zasloužíte bez ohledu na vaši úroveň pokročilosti. Na začátku vašeho běžeckého dobrodružství se vyplatí investovat do vhodné obuvi, abyste se nenechali odradit nepohodou, nevystavovali se zranění a neztratili motivaci.

Nejlepší běžecké boty pro vaše nohy!

Kamarádka vám doporučuje skvělé boty? Kamarád vás přemlouvá ke koupi modelu, ve kterém se běhá perfektně? Přistupujte ke zlatým radám svých přátel s chladnou hlavou! Anatomie vašich nohou se může výrazně lišit, což v praxi bude znamenat, že prostě potřebujete jiný typ obuvi.

Klíčem k dokonalému padnutí bot je znát jejich profil v kontextu pronace, tedy jak se chodidlo otáčí dovnitř při dopadu na zem. Během běžeckého tréninku bude potřeba speciální podpora chodidel se supinací a nadpronací.

 • Chodidlo se supinací – při dopadu noha dopadá na zem vnější stranou paty a jen mírně se stáčí dovnitř. Potřebujete supinační boty nebo špičkové neutrální boty, které poskytují optimální odpružení.

  V nabídce New Balance máme široký výběr těch nejlepších běžeckých bot pro ženy a muže se supinačními chodidly.

 • Nadměrná pronace – chodidlo při dopadu naráží vnější stranou paty na zem, následně se nadměrně vytáčí dovnitř a přetěžuje vnitřní hranu chodidla. Potřebujete boty, které stabilizují a pomáhají kontrolovat pronaci.

  Podívejte se, které běžecké boty New Balance poskytují dostatečné odpružení pro chodidla s nadměrnou pronací.

S určením profilu nohou vám pomůže specialista v prodejně sportovní obuvi. Můžete se také pokusit o vlastní analýzu! Stačí se podívat na podrážky svých oblíbených bot. Oděrky na vnějších okrajích podešve svědčí o supinaci a oděrky na vnitřní straně o nadměrné pronaci.

Při výběru běžeckých bot dbejte na správnou délku jejich stélky. Specialisté a zkušení běžci doporučují, aby boty měly asi 5-10 mm volného prostoru. Díky tomu si zachováte optimální pohodlí i při dlouhém běžeckém tréninku nebo běhu z kopce.

Běžecké boty od podšívky

Sportovní obuv je kategorie, kde je estetika až na druhém místě. V tomto případě je nejdůležitější moderní technologie, která byla použita k vytvoření produktu, který poskytuje pohodlí a bezpečí vašim nohám. Jaké prvky určují funkčnost běžeckých bot?

 • Pěna je zodpovědná za úroveň odpružení – její elasticita, tloušťka a rozložení v podrážce boty určují míru ochrany proti nárazům.
 • Svršek bot může být vyroben z moderní syntetiky s různou mírou prodyšnosti (síťované boty budou dobře fungovat při letním tréninku a v případě nohou s problémy v podobě kuřích ok nebo vbočených palců), a také z přírodní kůže nebo kombinace různých materiálů. V závislosti na účelu obuvi – svršek může mít uvnitř další výztuhy, například v oblasti prstů.
 • Nášlap na podrážce boty určí míru vaší přilnavosti při běhu – poslouží hlubší drážky v podrážkách a hroty, kupř. v náročnějším terénu a při sprintech.

Běžecké boty New Balance profesionálně kombinují pokročilé technologie s bezkonkurenčním designem. Jaké boty si obujete na svůj první nebo další běh?