Doprava a vrácení zdarmaVíce
Přihlásit se k odběru newsletteru

Nejlepší běžecké boty pro začátečníky

Sportovní obuv pro začínající běžce by se neměla lišit od obuvi pro profesionály! V obou případech je stejně důležité dokonale sladit obuv s typem chodidla a typem běžeckého terénu.

Běžecké boty by měly poskytovat optimální odpružení, stabilitu a pohodlí. Základem pro splnění těchto podmínek je výběr takových, které dokonale odpovídají vašim „běžeckým“ potřebám. Kde začít? Nejlépe od prohlédnutí a změření svých nohou! Dělejte to bez ohledu na vaši běžeckou úroveň, intenzitu vašeho běžeckého tréninku a délku vašich tras. Vy a vaše nohy si to prostě zasloužíte!

začátečníci v botách New Balance model 880

Stručný průvodce

Výběr správné běžecké obuvi je zásadní pro začátečníky, kteří chtějí začít běhat pohodlně a bezpečně. Tento článek představuje nejlepší běžecké boty pro začátečníky, přičemž zdůrazňuje důležitost vhodného tlumení, podpory a celkového pohodlí. Dozvíte se, jaké vlastnosti by měly mít ideální boty pro běžecké začátky co se týká správné velikosti, šířky a typu podrážky. Článek také nabízí rady, jak si vybrat boty podle Vašeho běžeckého stylu a terénu, po kterém budete nejčastěji běhat. Přečtěte si o klíčových faktorech, které Vám pomohou vybrat nejlepší obuv pro Vaše nová běžecká dobrodružství.

Jak vybrat běžecké boty? Krok za krokem!

Výběru běžeckých bot by měla předcházet hloubková analýza vašich potřeb a plánů(https://newbalance.cz/jak_vybrat_bezecke_boty_naucte_se_nejdulezitejsi_pravidla). Než si začnete procházet nabídku sportovní obuvi – musíte vědět, co přesně hledáte.

Určete typ chodidla

Myslíte si, že na anatomických rozdílech ve stavbě chodidla moc nezáleží? Mýlíte se! V souvislosti s běžeckými botami je to jeden z nejdůležitějších parametrů, které musíte analyzovat! Pronace chodidla je způsob, jak se otáčí dovnitř při dopadu na zem. Jde o přirozený pohyb, jehož účelem je tlumení nárazů.

Existují tři základní typy chodidla, z nichž každý si s tlumením radí trochu jiným způsobem, a tedy – vyžaduje jinou podporu.

  • Chodidlo se supinací – při dopadu noha dopadá na zem vnější stranou paty a jen mírně se stáčí dovnitř. Účinnost tlumení je relativně nízká a rázy se přenášejí do spodní části chodidla. Běžec tlačí ven menší prsty a vnějších část chodidla, což zvyšuje riziko úrazů a zranění. V těchto případech se skvěle osvědčí model New Balance Fresh Foam X 880v14 M880. Jeho stabilní konstrukce zaručuje správnou oporu chodidla při běhu. Modré pánské boty na běhání New Balance Fresh Foam X 880v14 M880L14
  • Podívejte se na běžecké boty pro supinátory a zažijte sílu profesionálního tlumení!
  • Chodidlo s nadpronací - při dopadu noha naráží vnější stranou paty na zem a následně se převaluje nadměrně dovnitř. Zátěž se přenáší na vnitřní hranu chodidla. Při odrážení se nejvíce pracuje první a druhý prst. Tlumení nárazů je nedostatečné a zvyšuje se riziko zranění. Boty New Balance Fresh Foam X Vongo v6 jsou určeny běžcům s pronačními i supinačními chodidly a jsou zárukou stability při běhu po tvrdých površích. Černé pánské boty na běhání New Balance Fresh Foam X Vongo v6 MVNGOLK6
  • Vyberte si běžecké boty, které odpovídají úrovni pronace vašich chodidel.
  • Neutrální chodidlo - standardní nárt chodidla zajišťuje rovnoměrné rozložení tělesné hmotnosti na střední části chodidla, patě a prstech. Při dopadu se chodidlo nejprve opírá o vnější stranu paty a poté se otáčí dovnitř. Přirozené tlumení nárazů je účinné, a proto běžecké boty nevyžadují další výztuhy. Černé pánské běžecké boty New Balance M520RB8

Typ svého chodidla snadno poznáte podle podrážky svých oblíbených bot. Boty supinátorů mají silně opotřebované vnější okraje podrážek. Boty nadpronátorů jsou více opotřebované z vnitřní strany. Podrážky bot lidí se standardním chodidlem se opotřebovávají rovnoměrně – od vnější strany paty až po palec u nohy.

běžecké boty New Balance_Hierro_V7

Běhoun vybírejte podle typu podkladu

Běhoun boty, tedy typ povrchové úpravy podešve, je důležitý v kontextu terénu, po kterém budete běhat.

Na asfaltových běžeckých stezkách dobře poslouží boty s plochou, ale pevnou podrážkou, která nohám poskytne účinné odpružení a nebude se nadměrně opotřebovávat. Boty do terénu by měly být vybaveny jasně tvarovaným běhounem, který zajistí větší stabilitu. Jednotlivé modely se mohou lišit úpravou jak podešve (měkký podklad, tvrdý podklad), tak svršku (výztuhy kolem prstů, paty, vyšší svršek).

Přizpůsobte si velikost bot

Už víte, jaký typ nohy máte a víte, kde budete běhat. Čas změřit si chodidla! Připravte si metr, prázdný list papíru a měkkou tužku. Sundejte si ponožku a pečlivě obkreslete obě nohy. Označte body měření: špička nejdelšího prstu a špička paty (vezměte v úvahu špičku patní kosti, ne místo, kde se pata dotýká země!). Nakreslete čáru spojující body a změřte. Pamatujte, že vaše chodidla se mohou lišit v délce – rozdíl je obvykle několik milimetrů.

Při výběru běžeckých bot se neřiďte velikostí, ale délkou stélky. Předpokládá se, že dobře zvolená běžecká obuv by měla mít cca 0,5-1 cm volného prostoru. Díky tomu vám ani při překonání velké vzdálenosti nehrozí odřeniny a pocit těsnosti.

Muž běží v běžeckých botách New Balance MEVOZLH3

New Balance – nejlepší běžecké boty

New Balance je značka, která se specializuje na uspokojení potřeb milovníků fyzické aktivity. V naší nabídce naleznete široký výběr běžeckých bot pro ženy, muže i děti, ale i oblečení pro běžce a potřebné doplňky.

Aby bylo prohlížení a výběr běžeckých bot co nejjednodušší, připravili jsme intuitivní filtry. Vyberte si boty navržené pro váš typ chodidla a upřesněte ve filtru, zda hledáte boty na trénink, boty na běhání do terénu nebo boty na fitness. Boty si tak dokonale přizpůsobíte svým potřebám.

Co je lepší než jedny běžecké boty? Dva páry!

Pokročilí běžci přiznávají, že v jejich šatníku rozhodně převládá sportovní obuv. Jste na začátku své běžecké cesty a teprve si zkoušíte koupit první boty? Už víte, jak na to! Pokud chytíte běžeckou štěnici (a my upřímně věříme, že ji chytíte!) - popřemýšlejte o druhém páru sportovních bot!

Proč? Pěna v běžeckých botách se používáním stlačuje a potřebuje čas, než se roztáhne. Střídavým používáním dvou párů bot si každý z nich zachová optimální fyzikální vlastnosti po maximální dobu!

Podívejte se na aktuálně dostupné modely běžeckých bot a vyberte si ty, ve kterých začnete své běžecké dobrodružství!

Vědecké studie

  • Marchena-Rodriguez, A.; Ortega-Avila, A.B.; Cervera-Garvi, P.; Cabello-Manrique, D.; Gijon-Nogueron, G. Review of Terms and Definitions Used in Descriptions of Running Shoes. Int. J. Environ. Res. Public Health 2020, 17, 3562
  • 2.Nguyen, A. P., Gillain, L., Delieux, L., Detrembleur, C., Mahaudens, P., & Esculier, J. F. (2023). Opinions about running shoes in runners and non-runners. Footwear Science, 15(1), 43–54. https://doi.org/10.1080/19424280.2022.2144468
  • Bates B.T., Stergiou N., Normal patterns of walking and running., Subotnick S.I. Sports medicine of the lower extremity. 2nd edition. Churchill Livingstone, New York1999: 157-165

Přidáno autorem