Jak správně běhat, abyste se vyhnuli nepříjemné bolesti?
Bolesti paty nebo Achillovy šlachy po běhu mohou být důsledkem přetěžování těla, používání nevhodné obuvi nebo chronických úrazů. Tento typ bolesti byste neměli ignorovat, protože může vést k vážnějším zdravotním problémům. Kdykoli k němu dojde, musíte rychle reagovat. Důležitá je i prevence – je třeba dbát na správnou techniku běhu, obuv určenou pro běžce a vyváženou stravu.
Z tohoto článku se dozvíte
- Efektivní běh – proč byste se měli vyhýbat situacím vyvolávajícím bolest?
- Co může způsobit bolesti kotníků nebo nohou po běhu?
- Bolest kotníků po běhu
- Bolest nohou po běhu
- Bolest pat po běhu
- Bolest svalů po běhu
- Bolest Achillovy šlachy po běhu
- Jak neutralizovat bolest nohou po běhu?
- Co dělat, abyste se po běhu vyhnuli bolesti kotníků nebo paty?

Bolest kotníku nebo paty po běhu je stav, který může být způsoben například nadměrnou zátěží při tréninku nebo nevhodným výběrem obuvi. Stojí za to vědět nejen jak s takovou bolestí zacházet, ale především jak jí předcházet. To se dozvíte z našeho průvodce.
Efektivní běh – proč byste se měli vyhýbat situacím vyvolávajícím bolest?
Bolest vždy vyvolává nepříjemné příznaky, které mohou mít vážné fyzické, tak psychické následky. Pokud se taková bolest objeví při běhu nebo po něm, může to vést i k náhlé potřebě ukončit trénink například kvůli nutnosti doléčit zranění a následně ke ztrátě spousty času kvůli rehabilitaci. Velkým nepřítelem motivace je také bolest – pokud se projeví, může cvičícího člověka odradit a znemožnit mu dosáhnout dříve stanoveného cíle. Takovým cílem může být například shodit pár přebytečných kilogramů, vytvarovat si postavu nebo si jednoduše zlepšit celkovou pohodu.
Vyplatí se vědět, co dělat, když se po běhu objeví bolesti paty nebo Achillovy šlachy, a to i kvůli riziku dalších zdravotních komplikací. Tento typ bolesti byste neměli ignorovat – pokud přetrvává a budete pokračovat ve cvičení, může to vést k problémům s páteří nebo klouby. Pokud tedy po běhu pociťujete bolest, vždy přiměřeně reagujte.
Co může způsobit bolesti kotníků nebo nohou po běhu?
Tento typ bolesti může mít různé příčiny. Mezi ty, které se objevují poměrně často, patří špatný výběr obuvi. Když trénujete běh nejen profesionálně, ale i amatérsky, potřebujete pohodlné a odolné boty, dokonale přizpůsobené vašim nohám. Skvělou volbou jsou modely s tlumící pěnou, která tlumí veškeré vibrace, stejně jako podrážka odolná proti oděru a svršek s prodyšnou síťovinou. Takové boty pomohou předcházet bolesti a zranění.
Bolest kotníků po běhu
Taková bolest může naznačovat přetížení hlezenních kloubů, ke kterému může dojít nejen při samotném běhu, ale i při rozcvičce. Může také doprovázet recidivující poranění nohy a indikovat stresovou zlomeninu.
Bolest nohou po běhu
Bolest nohou po běhu může být důsledkem nadměrné únavy nebo přetížení během tréninku, ale také dehydratace a střevních poruch. To se může stát zvláště často v horkých dnech.
Bolest pat po běhu
V případě pat se může bolest po běhu objevit nejen v důsledku nadměrné námahy nebo používání nesprávné obuvi. Může to být také důsledek:
- vad v konstrukci chodidla;
- bursitidy neboli zánětu pojivové tkáně, která se nachází v místech, kde se svaly pohybují přes kosti;
- křeče nebo zánětu Achillovy šlachy;
- poruchy arteriálního oběhu.
Bolest svalů po běhu
I v tomto případě je nejčastější příčinou svalové přetížení nebo špatný výběr obuvi. Bolest svalů po běhu může být způsobena natažením nebo dokonce natržením svalů a také výskytem chronického námahového syndromu. K tomuto syndromu dochází, když se nebezpečně zvýší tlak ve svalovém ústrojí a omezí průtok krve a kyslíku.
Bolest Achillovy šlachy po běhu
Bolest Achillovy šlachy při běhu nebo bezprostředně po tréninku může být způsobena zánětem Achillovy šlachy, který se vyskytuje ve struktuře spojující lýtko s patní kostí. Symptomem je ztuhlost pociťovaná v této části těla. Může to být důsledkem nadměrné zátěže, zvláště když se tempo při běhu zvyšuje příliš rychle.
Podívejte se také, jaká zranění nejčastěji postihují běžce.

Jak neutralizovat bolest nohou po běhu?
Za prvé – okamžitě reagujte. Pokud se bolest objeví náhle a je extrémně silná, možná se budete muset poradit s lékařem. Také navštivte odborníka, pokud pociťujete bolesti, které se opakují po každém tréninku.
V mnoha situacích však můžete tento stav napravit sami.
- Masírujte tu část nohy, kde cítíte bolest. To zlepší průtok krve a pomůže rychleji dodávat živiny do buněk, což může často komplikace neutralizovat. Masáž je účinná i při zánětech, protože snižuje napětí například ve svalech.
- Přiložte teplý obklad na místo, kde pociťujete bolest. Teplo nejen zmírní bolest, ale také urychlí regeneraci organismu.
- Lehněte si se zvednutými nohami a takto ležte 15-30 minut. Tato poloha pomůže lépe odvádět krev a lymfu z přetížených končetin. Můžete také provádět lymfodrenáž, která zlepší oběh, usnadní odvod tělesných tekutin z chodidel a lýtek a umožní tkáním rychlejší regeneraci. Je užitečná pro snížení otoku.
Při bolestech kotníku nebo paty po běhu může pomoci krátká koupel v chladné vodě. Díky ní se buňky rychleji obnoví a tkáně se uvolní.
Co dělat, abyste se po běhu vyhnuli bolesti kotníků nebo paty?
Abyste předešli takové bolesti, stojí za to vědět, jak správně běhat. Nezbytná je správná technika běhu a správná příprava před každým tréninkem.
- Každý den si vyhraďte chvíli na strečink, abyste zlepšili elasticitu svých tkání. Svaly před strečinkem vždy pár minut zahřívejte.
- Zařaďte do svého tréninkového plánu cvičení na posílení svalů, které vám pomůže chránit se před zraněními z nadměrné aktivity. Může to být například běh do kopce nebo zvedání závaží.
- Nezapomeňte se před každým tréninkem zahřát, rozcvička by měla trvat 5 až 10 minut. Zabrání svalové horečce v důsledku vyplavování kyseliny mléčné.
- Své cíle přizpůsobte schopnostem. Nepřetěžujte se a nadměrně neunavujte své tělo. Pokud jste začínající běžec, zvyšujte vzdálenost postupně, maximálně o 5–10 % týdně.
Přečtěte si také, jak správně při běhu dýchat.
Nejlepší způsob, jak běhat rychleji, a přitom se nezranit, je vybrat si správnou obuv. V tomto ohledu je třeba vzít v úvahu například to, zda máte neutrální nebo supinační chodidlo. Kromě obuvi je také důležité pohodlné sportovní oblečení, včetně kraťasů, které zajistí potřebnou prodyšnost v horkých dnech, nebo legín, které zabrání prochladnutí nohou při běhání na podzim či v zimě. Nezapomínejte také na správnou hydrataci a vyváženou stravu.
Zdroje
- Arnold M., Moody A.L. Common Running Injuries: Evaluation and Management. American Family Physician 2018, 97 (8).
- Kozinc Z., Sarabon N. Common Running Overuse Injuries and Prevention. Montenegrin Journal of Sports Science and Medicine 2017, 6 (2).
- Pelletier-Galarneau M., Martineau P., Gaudreault M., Pham X. Review of running injuries of the foot and ankle: clinical presentation and SPECT-CT imaging patterns. American Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging 2015, 5 (4).