Filozofie Run Your Way – každý může běhat, kdy chce a jak chce.
Setkali jste se s tvrzením, že běh není pro každého a že běhat mohou jen lidé se správnými predispozicemi? Nebo vás ovlivnily nepříznivé komentáře o vašem běžeckém stylu? Kampaň New Balance Run Your Way popírá všechny stereotypy o běhání. Zjistěte, kdo je pro nás běžec a proč se běhat vyplatí.
Z tohoto článku se dozvíte:
Stručný průvodce
Běhání je pro každého! Článek na newbalance.cz s názvem „Run Your Way“ ukazuje, že každý může běhat podle svého tempa a stylu, ať už jste zkušený běžec nebo teprve začínáte. Dozvíte se, jak si užít běhání naplno bez ohledu na časové možnosti nebo fyzickou kondici. Inspirujte se tipy a radami, které Vám pomohou vytvořit si vlastní běžeckou rutinu, která Vás bude bavit a motivovat. Pokud hledáte inspiraci, jak začít nebo zlepšit svůj běžecký život, určitě si na našem blogu přečtěte tento článek!
Run Your Way – zcela nová definice běžce....
V New Balance si dobře uvědomujeme, že fyzická aktivita je klíčem k udržení fyzického i duševního zdraví. Proto ve velkém propagujeme běhání, což se odráží ve filozofii, kterou jsme vytvořili pod názvem Run Your Way.
Jdi svou vlastní cestou, běhej po svém – to jsou hesla, kterými se řídí. Pro nás jsou běžci všichni, kteří běhají. Nezáleží na tom, v jaké formě nebo jak běháte. Může to být:
- ranní několikaminutový běh;
- běh v terénu, například po lesních nebo horských cestách;
- běh do schodů, místo pomalého stoupání po schodech;
- běh ve spěchu do školy nebo na autobusovou zastávku;
- účast na profesionálních závodech, například na maratonu nebo půlmaratonu.
Musíte si uvědomit, že běh je pro každého. Pro nás jste běžec, i když se vaše fyzická aktivita omezuje na několik desítek minut běhu týdně nebo měsíčně. Důležité je, abyste to dělali pro sebe a mysleli na dosažení konkrétních cílů. Nezáleží na vašem věku, pohlaví, potřebách, zájmech ani množství volného času...
...a ani stylu vašeho běhu
Pamatujte, že jediný správný styl běhu je ten váš. Každý člověk je jiný, tak proč bychom si měli vnucovat předem daný způsob běhu? Máme přece různorodé:
- návyky, zvyky a životní styl, které vyplývají například z výchovy v rodném domě;
- povahové rysy a temperament;
- domácí nebo pracovní povinnosti – někteří z nás pracují pouze hodinu a jiní několik hodin denně; důležitým aspektem je také potřeba sladit práci s péčí o děti nebo seniory;
- motivace k fyzické aktivitě, jejíž úroveň je mimo jiné výsledkem pracovní zátěže.
Je důležité dělat to, co vás baví. Pokud si nade vše ceníte rodinného života a nechcete být odloučeni od svého partnera a dětí, můžete si zaběhat cestou do práce nebo domů. A zatímco se bavíte hraním u počítače, myslete na to, abyste si občas vyšli z domu zaběhat, podívat se na oblohu a nadýchat se čerstvého vzduchu.
Nevzdávejte se toho, co máte rádi, a nedělejte nic z donucení. Dlouhodobý, vyčerpávající trénink může být zcela kontraproduktivní a vést ke snížení motivace. Běhejte tak často, jak vám to vaše životní situace dovolí. Užijte si oblíbené formy zábavy. Mějte však na paměti, že fyzická aktivita je pro vaše zdraví velmi důležitá.
Přečtěte si také: Jak se rozcvičit před během?
Jaké jsou výhody běhu?
Pokud přemýšlíte, zda se vyplatí začít běhat, musíme zdůraznit – běh je ideální způsob, jak zlepšit stav svého těla. Pohyb má příznivý vliv na fyzické i duševní zdraví. Mezi jeho účinky patří:
- snížení hladiny stresu – při fyzické aktivitě v přírodě se můžete uvolnit a přestat myslet na každodenní problémy a výzvy;
- snížení rizika vzniku deprese, která může v krajním případě vést až k úmrtí;
- zlepšení funkce mozku – větší odolnost vůči stresu a větší akčnost;
- zlepšení nálady a zvýšení schopnosti soustředění;
- snížení rizika kognitivních poruch v důsledku pokročilého věku;
- omezení možnosti vzniku mnoha onemocnění, včetně cukrovky, aterosklerózy a ischemické choroby srdeční.
Běháním můžete spálit spoustu kalorií, zeštíhlit si postavu a vybudovat svalovou hmotu, která se vám bude hodit v mnoha životních situacích. Má také vliv na zvýšení energie a motivace k činnosti.
Výhody běhání můžete vidět v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Vaše tělo se vám jistě odvděčí – když ne teď, tak ve stáří. Proto se vyplatí alespoň jednou za několik dní si zaběhat. Je to skvělý způsob, jak nejen zlepšit svou pohodu, ale také navázat nová přátelství. Běžecká komunita je velmi otevřené a přátelské prostředí, které je ochotné vás podpořit, pokud se chystáte začít běhat.
Jak začít běhat?
Běh je dostupnou formou fyzické aktivity pro každého. Běh můžete začít provozovat kdykoli v životě – překážkou není ani věk, ani váha nebo sportovní forma, natož počasí. Abyste se cítili zdravě, stačí mít dobrý úmysl.
Nezapomeňte, že běhat můžete kdekoli – nezáleží na tom, v jaké oblasti žijete, tedy zda jde o město nebo venkov. Ideální místo pro ranní nebo odpolední běhání i intenzivní trénink je:
- chodník na sídlišti;
- sportovní hřiště;
- stezky v parku nebo v lese.
Obzvláště okouzlující jsou místa, která poskytují krásný výhled a dostatek prostoru. Příkladem jsou stezky u vodních ploch nebo chodníky v horách.
Pokud chcete běhat každý den, stanovte si jasné a dosažitelné cíle. Nenuťte se do pohybu, pokud máte pocit, že to nezvládnete. Je lepší postupně zvyšovat délku tras než se rovnou pustit do vyčerpávajících tréninků, které vás mohou jednoduše odradit. Pozorujte své tělo, abyste mohli přesně určit své schopnosti. To vám umožní přizpůsobit tréninkové plány tomu, kolik toho během každého tréninku zvládnete.
Začínající běžci a běžkyně mohou dosáhnout nejlepších výsledků při používání přerušované metody. Jedná se o střídání běhu a chůze, přičemž délka klusu se postupně zvyšuje na úkor chůze. Četnost a načasování tréninků si můžete určit sami, ale doporučujeme, aby trénink trval přibližně 30 minut, a to nejméně jednou za dva dny. Nic se nestane, když většinu z nich nejprve ujdete, místo abyste je uběhli. Co se počítá je svědomitost a vytrvalost.
Vzor trénikového plánu pro začátečníky:
1. týden:
- Úterý: 5 x 2 minuty běhu / 4 minuty rychlé chůze
- Čtvrtek: 5 x 2 minuty běhu / 4 minuty rychlé chůze
- Sobota: 5 x 2 minuty běhu / 4 minuty rychlé chůze
- Neděle: 5 x 2 minuty běhu / 4 minuty rychlé chůze
2. týden
- Úterý: 5 x 3 minuty běhu / 3 minuty rychlé chůze
- Čtvrtek: 5 x 3 minuty běhu / 3 minuty rychlé chůze
- Sobota: 5 x 3 minuty běhu / 3 minuty rychlé chůze
- Neděle: 5 x 3 minuty běhu / 3 minuty marszu
3. týden:
- Úterý: 4 x 5 minut běhu / 2,5 minuty rychlé chůze
- Čtvrtek: 4 x 5 minut běhu / 2,5 minuty rychlé chůze
- Sobota: 4 x 5 minut běhu / 2,5 minuty rychlé chůze
- Neděle: 4 x 5 minut běhu / 2,5 minuty rychlé chůze
Jaké vybavení zvolit, pokud chcete začít běhat?
Pokud chcete běhat, nemusíte investovat do drahého vybavení. Užitečné budou pouze kvalitní běžecké boty, stejně jako vhodné sportovní oblečení. Pokud jde o boty, doporučujeme modely New Balance vybavené:
- svrškem z odolných syntetických materiálů;
- silnou podrážkou, která výborně tlumí nárazy;
- technologií FuelCell – zajišťující obnovu energie a stabilitu nohou během pohybu.
Pokud jde o oblečení, hodí se termoaktivní tričko a šortky. Pokud vás čeká trénink v náročnějších povětrnostních podmínkách, vyplatí se pořídit si navíc bundu a legíny.
Přečtěte si také: Jaké oblečení je potřeba na zimní běh?
Abyste si udrželi správnou motivaci, stáhněte si do telefonu některou z běžeckých aplikací. Příkladem může být Strava nebo RunKeeper. Umožňují nastavit a sledovat tréninkové cíle, mapovat běžecké trasy a zjistit, kolik kalorií jste při běhu spálili.
Run Your Way – filozofie pro každého běžce
Naše filozofie ukazuje, že běh je ideální volnočasovou aktivitou pro každého. Pokud máte správnou motivaci, můžete ji snadno skloubit s pracovním a rodinným životem. Běhání je skvělý způsob, jak si zvýšit sebevědomí, podtrhnout svou individualitu a pečovat o své zdraví.
Run Your Way je důkazem, že žádný běžecký stereotyp není správný. Filozofie zdůrazňuje, že každý běžec je stejně důležitý, a proto je třeba se o jeho potřeby postarat v odpovídající míře. Přesně to je cílem značky New Balance.
Vědecké studie
- Duck-chul Lee, Angelique G. Brellenthin, Paul D. Thompson, Xuemei Sui, I-Min Lee, Carl J. Lavie, Running as a Key Lifestyle Medicine for Longevity, Progress in Cardiovascular Diseases, Volume 60, Issue 1, 2017, Pages 45-55, ISSN 0033-0620, https://doi.org/10.1016/j.pcad.2017.03.005.
- Hespanhol Junior, L.C., Pillay, J.D., van Mechelen, W. et al. Meta-Analyses of the Effects of Habitual Running on Indices of Health in Physically Inactive Adults. Sports Med 45, 1455–1468 (2015). https://doi.org/10.1007/s40279-015-0359-y
- Pietrantonio et al, Running to Health, Sports and Medicine, A Winning Combination: Implementing Physical Activity to Fight Against Chronic Diseases, , Int J Community Fam Med 2016, 1: 122 https://doi.org/10.15344/2456-3498/2016/122